Izolace

Správná volba tepelné izolace:

Mechanické požadavky na tepelné izolace jsou dané provozním využitím konstrukce, zatížením a možností roznášení zatížení. Pevnost tepelné izolace v tlaku roste zvláště u polystyrenů a desek z minerálních vláken obvykle s objemovou hmotností. Tepelné izolace jsou materiály a látky, které zabraňují průniku tepla z teplotně rozdílných oblastí. Ve stavebnictví se nejčastěji používají pěnový (expandovaný polystyren EPS), extrudovaný polystyren XPS, nenasákavý pěnový polystyren, čedičová (kamenná vata), skelná vata, pěnové izolace PUR a PIR desky, kombinované izolační desky, foukané izolace a další. Správná tloušťka tepelné izolace zvyšuje hodnotu nemovitosti, snižuje riziko jejího poškození a zajišťuje vysoký komfort bydlení a zdravé vnitřní prostředí.

 

Polystyrenové tepelně izolační desky:

Extrudovaný polystyren je vhodná tepelná izolace a hydroizolace plochých střech, obvodové izolace pod terénem, do podlah atd. Extrudovaný polystyrén se po rozlomení nedrolí na jednotlivé kuličky a je jedním z mála izolací, které jsou nenasákavé. Proto jsou vhodné do míst s vyšší vlhkostí. Pěnový polystyrén je u nás jedním z nejrozšířenějších materiálů.

Pěnový polystyren EPS je vhodný jako tepelná izolace podlah, fasád, střech. Vyrábí se buď vypěňováním do forem a nebo řezáním z vypěněných kvádrů. Bohužel někdy dochází ke smršťování do původního nenapěněného stavu. Proto je nezbytně nutné, aby pěnový polystyren po vypěnění ležel nějakou dobu ve skladu a až poté byl rozřezán na desky. Tím se zajistí jeho tvarová stabilita. Pěnový polystyrén špatně snáží vysoké teploty (+70°C). Proto není vhodný na zeteplování tmavých fasád orientovaných ke slunci.

Polyuretan je umělý materiál s velice dobrými izolačními vlastnostmi. Ve stavebnictví se používá pouze tvrdá polyuretanová pěna (PUR), která je buď jednosložková nebo dvousložková. Polyuretan dobře snáší teploty od -50°do 130°C

 

Tepelné izolace z minerální vaty:

Minerální a skelná izolace jsou velice podobné produkty. Při výrobě minerální vlny je prvotní surovinou čedič, zatímco skelná vlna je vyráběna z křemičitého písku a dalších sklotvorných příměsí. Výhodou je odolnost vůči vysokým teplotám a malá tepelná roztažnost. Minerální izolace je propustná pro vodní páry (nízký difůzní odpor). Minerální a skelné izolace nejsou vhodné do míst s vysokou vlhkostí. Při styku s vodou totiž úplně ztrácejí veškeré tepelně technické parametry.

Pěnové sklo se vyrábí napěněním skloviny pomocí práškového uhlí (čímž vzniká jeho charakteristická černá barva). Jedná se o mimořádně odolný materiál, který velice dobře snáší vysoké teploty, zatížení tlakem i agresivní prostředí (chemikálie, plísně…). Výborně se hodí do míst s trvalou vlhkostí, protože je zcela vodo a parotěsné. Nevýhodu je snad jen jeho vysoká cena.

 

Použití tepelných izolací:

• zateplení fasád

• kontaktní systémy fasád

• provětrávaný systém fasád

• zateplení šikmých, plochých střech

• zateplení podlah, stropů a stěn